Starodavni grad Pišece ima status kulturnega spomenika državnega pomena od leta 1999 in je pomemben del kulturne dediščine v občini Brežice. Grad Pišece se prvič v pisnih virih omenja v zgodnjem 14. stoletju, a je najverjetneje obstajal že bistveno prej, vsaj v 13. stoletju, ko se omenjajo oskrbniki gradu, Vitezi Pišeški. Od konca 16. stoletja naprej je bil v lasti plemiške rodbine Moscon.



Občina Brežice si že desetletja prizadeva za oživitev gradu s primernimi vsebinami, ustanovila je tudi Komisijo za pripravo načrta upravljanja gradu Pišece s katero želi poiskati vsebine, ki bi ta kulturni spomenik oživile. Grad Pišece že nekaj časa vzdržuje Društvo za ohranjanje naravne in kulturne dediščine Grad Pišece, ki je bilo ustanovljeno leta 2001 z namenom pospeševati razvojni projekt revitalizacije gradu Pišece, kot prostovoljci so uredili in očistili okolico gradu in parka.



Grad Pišece v kratkem odpira svoja vrata: Grad Pišece, biser Posavja, namreč nosi s seboj bogato zgodovino in kulturno dediščino. Ob odprtju tega veličastnega spomenika se odpira tudi novo poglavje njegovega obstoja – priložnost za ohranjanje dediščine, spoznavanje preteklosti in ustvarjanje novih zgodb.
To ni zgolj obnova zidov, temveč obuditev duše prostora, kjer so se nekoč odvijali pomembni dogodki. Grad bo tako postal stičišče preteklosti in prihodnosti, kraj srečevanj, kulture in navdiha za vse, ki ga bodo obiskali. Gradu bodo vdihnili pestre vsebine.



Na povabilo Občine Brežice in župana Ivana Molana je včeraj Grad Pišece obiskala ministrica za kulturo Asta Vrečko s svojimi sodelavkami, poslanka Nataša Avšič Bogovič, s strani občine Brežice pa so se sestanka poleg župana udeležili tudi člani Komisije za pripravljanje načrta za obuditev Gradu Pišece in sicer direktorica Posavski muzej Brežice Alenka Černelič Krošelj, direktorica občinske uprave Patricia Čular, predsednik Krajevna Skupnost Pišece Primož Hribšek, predsednik Društva Grad Pišece Uroš Škof ter Mojca Florjanič kot predsednica komisije in obenem podžupanja Občine Brežice.



Na podlagi sklepov, sprejetih na včerajšnjem srečanju in sestanku, bo Ministrstvo za kulturo saniralo predele gradu, ki so potrebni sanacije, ter grad predalo v upravljanje Občini Brežice, ki bo prevzela polno upravljanje gradu Pišece v sodelovanju s Posavskim muzejem Brežice. V skladu s pripravljenim in s strani Komisije že oddanim programom bo Očina Brežice kot upravnik gradu v objektu organizirala različne vsebine in programe, kot so poroke, kulturno umetniški programi, delavnice, festivali, srečanja in simpoziji, letni kino in muzejsko zbirko, obenem pa se bo v gradu obnovila tudi restavracija z gostinsko ponudbo med ostalimi tudi lokalnih jedi in vin.
Ministrica za kulturo je ob tem poudarila, da jo veseli, da bodo Grad Pišece lahko dodali na seznam številnih spomenikov v Sloveniji, tudi takšnih, ki so že leta zaprti in nedostopni, ministrstvo pa jih je in jih še bo v tem mandatu prenovilo in predalo v roke lokalnim skupnostim. Najbolje, kar se lahko zgodi dediščini, poleg tega, da se ta ohranja, je namreč to, da se ta tudi uporablja.
Občina bo grad prevzemalo po delih, kot jih bo ministrstvo uredilo in predalo. Občina bo omogočila zaposlitev v začetku odprtja gradu, ministrstvo pa poskrbelo za potrebno obnovo in v prihodnje tudi za programska sredstva. Ministrica za kulturo je dejala, da je bilo v tem mandatu v grad vloženih 80.000 evrov za sanacijo vlage. Ocena vrednosti del za ureditev gradu, ki so nujna, da bo grad lahko predan v upravljanje občini, pa znaša cca 300.000 evrov (restavracija, kuhinja, ureditev dela gradu do protokolarnih sob). Po mnenju ministrice so lokalne skupnosti najprimernejši upravitelji kulturne dediščine, zato jo veseli dogovor z občino glede upravljanja.
Vse podrobnosti z Občino Brežice bodo po besedah ministrice, ki si je ogledala grad, še dorekli, vmes bo ministrstvo grad uredilo za prevzem, nato pa bo podpisana medsebojna pogodba o upravljanju med ministrstvom, občino in Posavskim muzejem Brežice. Kot je še povedala ministrica računa, da bo občina do podpisa pogodbe že pripravila nekatere vsebine in grad vsaj delno še letos odprla za javnost. Prepričana je, da ima grad izjemen turistični potencial, posebej z drugimi bližnjimi gradovi, ki jih je v Posavju kar nekaj. Župan Ivan Molan meni, da je grad Pišece kljub nekaterim pripombam, da je bila obnova, ki je potekala pred več kot desetletjem, primer slabe prakse, v boljšem stanju in bolje obnovljen kot nekateri gradovi, ki jih je ministrstvo za kulturo oz. država dala v upravljanje lokalnim skupnostim. Župan je prepričan, da bo v prihodnosti grad Pišece lahko primer dobre prakse upravljanja in sodelovanja. V Krajevni skupnosti Pišece so tudi aktivna društva, ki bodo s svojimi programi lahko obogatila ponudbo vsebin na gradu.



Občina Brežice bo grad upravljala skupaj s Posavskim muzejem Brežice, pri čemer bo muzeju zagotovila tudi določena sredstva. Posavski muzej Brežice je sodeloval že pri pripravi načrta upravljanja gradu Pišece. Kot je dejala direktorica muzeja Alenka Černelič Krošelj, se bo muzejski del vsebin (kako je potekalo življenje gradu) povezoval s turizmom (vključitev gradu v projekt Gradovi Posavja), grad vidi tudi kot priložnost za vzpostavitev ponudbe doživetij za otroke in mlade. Dejala je, da se v muzeju veselijo izziva, zavedajo pa se, da ne bo lahko. Po korakih bomo lahko prišli do dobre zgodbe, je prepričana direktorica.
Gre za lep primer sodelovanja med občino in ministrstvom, ki lahko postane primer dobre prakse tudi v ostalih občinah.
ministrica Asta Vrečko
župan Občine Brežice Ivan Molan
direktorica Posavskega muzaj Brežice Alenka Černelič Krošelj